Jaka przyszłość dla Gdyni Zachód?

opublikowano: 14.05.2012

Jaka przyszłość dla Gdyni Zachód?

Lokalizacja Gdyni Zachód wpisuje się wzorowo w potrzeby zrównoważonego rozwoju regionu Trójmiasta. Jednak na podstawie zaobserwowanej dynamiki zasiedlania tego obszaru, kilku niekorzystnych zjawisk „suburbanizacji” oraz potrzeby weryfikacji istniejących planów miejscowych, można przede wszystkim zdiagnozować pilną potrzebę określenia „wizji całości” tej nowej dzielnicy w sposób, który spełni nie tylko oczekiwania Inwestorów czy Władz Miasta, ale przede wszystkim obecnych i przyszłych Mieszkańców.

W odpowiedzi na te konkretne potrzeby powstał pomysł i propozycja zorganizowania Konferencji w dniu 22 maja 2012 oraz Warsztatów Charrette w dniach 21-25 maja 2012. Konferencja będzie służyła sformułowaniu odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące Gdyni Zachód; Warsztaty Charette będą służyć wszystkim zainteresowanym stronom, tak, aby wspólnie zrozumieć istotę – „tożsamość” nowej dzielnicy i jej ogromny potencjał, jednocześnie zademonstrować znaczne oszczędności w terenach obecnie przeznaczonych pod drogi i infrastrukturę. Na podstawie tak stworzonej płaszczyzny porozumienia z decydentami oraz lokalną społecznością zostanie wypracowana szczegółowa wizja, podnosząca atrakcyjność terenów inwestycyjnych oraz porządkująca priorytety realizacji nowej dzielnicy.

Podczas warsztatów Charrette projektanci MAU będą się jednoznacznie kierowali miastotwórczym podejściem do projektowania, opierając się na zasadach zrównoważonej urbanistyki, na wzór projektów takich jak Hammarby w Sztokholmie czy projektów Nowej Urbanistyki, jak również w odniesieniu do lokalnej tradycji planowania w rejonie Trójmiasta. Propozycja warsztatów Charrette jest oparta na ponad 15 letnim doświadczeniu w prowadzeniu warsztatów i projektowaniu nowych dzielnic (ponad 50 przeprowadzonych warsztatów) i jest ściśle związana z wypracowaną metodologią oraz ekipą współkształtowaną przez Mycielski Architecture & Urbanism, wywodzącą się z biura Duany Plater Zyberk & Company, światowych liderów w projektowaniu miast w oparciu o zasady zrównoważonej urbanistyki.

Konferencja oraz warsztaty odbędą się pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka, patronem merytorycznym konferencji jest Towarzystwo Urbanistów Polskich, przy konferencji współpracuje również Politechnika Gdańska, zaś sponsorem przedsięwzięcia jest Hossa S.A.

Tagi: , , , , ,